»   اخبار   »   سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور: پیام رسان‌های خارجی اقتصاد و امنیت جامعه را نشانه رفته‌اند زمان انتشار :  

سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور: پیام رسان‌های خارجی اقتصاد و امنیت جامعه را نشانه رفته‌اند

به گزارش خبرنگار مهر، جواد جاویدنیا، عصر پنجشنبه در نشست آموزشی با محوریت شبکه‌های اجتماعی و جرائم فضای مجازی، اظهار کرد: طبق قوانین کشور مصادیقی باید موضوع فیلتر قرار بگیرد، محتوای مجرمانه نباید در فضای مجازی کشور آزاد باشد زیرا هم اقتصاد و امنیت خانواده و هم اقتصاد و امنیت کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد و هیچ کس نباید نسبت به این امر بی تفاوت باشد.

وی افزود: در هیچ دنیا هم به این صورت نیست که فضای مجازی به گونه‌ای باشد که هر مطلب و نرم افزاری بتواند آزادانه کار کرده و بخشی از مسائلی که برخلاف امنیت و ارزش‌های آن کشور است را خدشه دار کند.

جاویدنیا گفت: در کشورهای مدعی حقوق بشر و آزادی بیان طبق آماری که خود اعلام کردند موضوع فیلترینگ را داریم و به ویژه روی کودکان و محتوای نامناسب، مقررات سختی وجود دارد.

وی ادامه داد: در بخشی از کشورها سن خاصی را برای قرار دادن اینترنت تعیین می‌کنند و دسترسی اینترنت بدون فیلتر جرم تلقی می‌شود.

جاویدنیا گفت: مواردی و مسائلی که در مراجع قضایی در مورد اتفاقات افتاده برای خانواده ها مشاهده می‌شود تأسف آور است، مسائلی که باعث از هم پاشیدگی خانواده‌ها شده و دانش آموزان ما را درگیر موضوعات اخلاقی و اخاذی‌های مالی می کند.

وی بیان کرد: بسیاری از افراد دچار اختلالات روانشناسی و افسردگی شده و بعضاً اقدام به خودکشی می کنند.

جاویدنیا اضافه کرد: خانواده‌ها و کودکان آن‌ها آموزش‌های لازم را در این زمینه ندیده‌اند و متوجه این نیستند که افرادی که هویت اصلی خود را پشت فضای مجازی پنهان کرده‌اند خود را با چهره‌های گوناگون معرفی کرده و به مسائل خصوصی فرد دسترسی پیدا می‌کنند.

وی گفت: در مقطعی از این عکس‌ها و اطلاعات سوء استفاده می‌کند و خواسته‌های دیگری را مطرح می‌کند.

اعتماد به پیام رسان خارجی مساوی با آسیب رساندن به خود است

جاویدنیا بیان کرد: برخی هم با اعتماد به فضای مجازی دست به معامله با شخص می‌زنند و خسران می‌بینند و این امر تا توسط دستگاه‌های مختلف آموزش داده نشود ما شاهد این مسائل خواهیم بود.

وی با بیان این که آموزش سواد رسانه ای به همگان لازم است، افزود: مواردی وجود دارد تا زمانی که مخاطرات آن بیان نشود مردم توجیه نمی‌شوند و نمونه آن استفاد از شبکه‌های خارجی است که بسیاری بیان می‌کنند ما اطلاعات امنیتی را منتشر نمی کنیم اما یکی از مدیران شبکه‌های خارجی اعلام کرده که دارایی ما همین کلمات بی ارزشی است که مردم رد و بدل می‌کنند.

جاویدنیا گفت: از جمع اطلاعات مردم ما سود بالایی برای مدیر پیام رسان خارجی فراهم می‌شود و آن ها اطلاعاتی را استخراج کرده با بهای بالایی می فروشند و دستمایه فعالیت‌های اقتصادی خود قرار می دهند.

وی تأکید کرد: ظرفیت بدون نظارتی در پیام رسان‌های خارجی برای اشاعه انواع شایعات اقتصادی وجود دارد که می‌تواند بر سایر مسائل تأثیر بگذارد.

جاویدنیا تصریح کرد: یکی از شبکه‌های خارجی اعلام کرده که علت اصلی سقوط پول ایران اخبار و شایعات کذبی بوده که در یکی از شبکه‌های مجازی متتشر شده است.

وی ادامه داد: از اطلاعاتی که در این شبکه‌ها جمع می‌شود برای فریب دادن مردم و مسائل انتخاباتی استفاده می‌شود.

جاویدنیا گفت: تک تک پیام‌ها خوانده نمی‌شود بلکه نرم افزاری وجود دارد که در آن اطلاعات جمع آوری دسته بندی و جمع بندی می‌شود و براساس آن‌ها برنامه‌هایی را پیاده می‌کنند.

سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور تصریح کرد: تحلیل داده‌های انجام و سرمایه گذار خارجی می‌فهمد که مردم به چه لباسی علاقه مند هستند و یا چه غذایی را مصرف می‌کنند و از این طریق مواردی را به کشور تحمیل کرده و تولید ملی به خطر می افتد.

اطلاعات یک ارزش استراتژیک در کل دنیا محسوب می‌شود

جاویدنیا با بیان این که اطلاعات یک ارزش استراتژیک در کل دنیا محسوب می‌شود، گفت: باید مرزهای فضای مجازی را محدود کرد و البته تا زمانی که مردم خود به این نتیجه نرسند، راهگشا نخواهد بود.

وی اظهار کرد: صنعت پیام رسانی داخلی اگر راه بیفتد به جلوگیری از فرار مغزها، تولید اشتغال و غیره کمک خواهد کرد و اگر ما این کار انجام ندهیم و آن را به پیام رسان خارجی بسپاریم همه عواید آن مختص خارجی‌های خواهد بود.

جاویدنیا گفت: طبق ارزیابی‌ها تلگرام حدود سه هزار سرور برای ایرانی‌ها دارد و از قبل این میزان شغل بالایی برای خود و همکاران ایجاده کرده و اطلاعات ما را هم به کشورهای دیگر می‌فروشد.

وی تأکید کرد: بیم جدی از جانب پیام رسان خارجی که هیچ گونه نظارتی بر آن نبوده و به هیچ قانون کشور ما پایبند نیست، وجود دارد.

جاویدنیا گفت: رسانه می‌تواند کاری کند که شما فرد را طوری ببینید که او می‌خواهد و حتی می‌تواند شما را به گونه‌ای نشان دهد که خودش می‌خواهد.

وی افزود: رسانه این قدرت را دارد که موفقیت‌هایی که در کشور اتفاق می افتد را بپوشاند و یا آن را به گونه‌ای که خود می‌خواهد، نشان دهد.

جاویدنیا ادامه داد: شبکه‌های خارجی می‌تواند ما را از مسائل اقتصادی، امنیتی و اجتماعی کشور ناامید کند و در این جا نقش رسانه‌های داخلی بسیار مهم می‌شود تا بتواند شفاف سازی کرده و مردم را با مسائل گوناگون آشنا کند.

می‌توانیم پیام رسان داخلی داشته باشیم که بهتر از شبکه‌های خارجی باشد

سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور تصریح کرد: می‌توانیم پیام رسان داخلی داشته باشیم که بهتر از شبکه‌های خارجی باشد اما این به جوانان القاء شده که ما نمی‌توانیم، چطور توانستیم تلگرام طلایی و هاتگرام ایجاد کنیم ولی نمی‌توانیم پیام رسان داخلی تولید کنیم؟ این سوالی است که رسانه‌ها باید مطرح کنند.

جاویدنیا گفت: آیا تلگرام از اول همین وضعیت را داشت، در اوایل قطعی‌های مکرر داشت حال اگر ما به ظرفیت داخلی اعتماد کرده بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

وی افزود: ۴۰ میلیون کاربر اطلاعات کشور را در دسترس دیگران گذاشته و خارجی‌ها با استفاده از همین مطالب زیربنای اقتصادی و حفظ و حراست جوانان و امنیت داخلی کشور را نشانه رفته‌اند.

جاویدنیا بیان کرد: چرا یک تیم تروریستی باید بتواند توسط اطلاعاتی که خودمان نشر دادیم علیه ما اقداماتی انجام داده و منجر به کشته شدن بسیاری از مردم شود.

سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور افزود: اقتصاد کلان کشور و امنیت کشور به این موضوع وابسته است و نباید به این موضوع فقط به صورت سیاسی نگاه کرد.

جاویدنیا گفت: اگر این موضوع توسط رسانه ها خوب منعکس شود استفاده از پیام رسان داخلی یک مطالبه ملی خواهد بود تا فضای مجازی کشور ساماندهی و شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود و صنعت نرم افزاری کشور در این صورت می تواند ارزآوری داشته باشد و کارآفرینی ایجاد کند و رتبه ما را از حیث علمی و نرم افزاری افزایش دهد.

وی اضافه کرد: همانطور که کشورهای هند، مالزی و چین انجام دادند و این موضوع هم می تواند در کشور ما اتفاق بیفتد.

طبق گفته وی اگر این عمل اتفاق بیفتد شکوفایی صنعت نرم افزاری و اشتغال زایی روی خواهد داد.

جاویدنیا گفت: محتوای سالم برای کودکان امری است که در تمام دنیا به آن اتفاق نظر دارند و ما با این کار محدودیت سازی ایجاد نمی کنیم بلکه محیط امن را به وجود خواهیم آورد.

وی تأکید کرد: نباید این امر را بیان کنیم که چون یک عده ای برای خود در تلگرام شغل ایجاد کرده اند نباید آن را ببندیم چون اشتغال زایی دچار خدشه می شود بلکه باید چشم انداز گسترده ای داشت.