»   اخبار   »   شبکه های اجتماعی بومی متناسب با شرایط مذهبی و اجتماعی کشور راه اندازی شود زمان انتشار :  

شبکه های اجتماعی بومی متناسب با شرایط مذهبی و اجتماعی کشور راه اندازی شود


انتقاد دادستان از عملکرد دولت دهم و یازدهم در خصوص ساماندهی فضای مجازی
شبکه های اجتماعی بومی متناسب با شرایط مذهبی و اجتماعی کشور راه اندازی شود
دادستان کل کشور با تأکید بر اینکه باید شبکه های اجتماعی بومی متناسب با شرایط مذهبی و اجتماعی کشور در فضای مجازی راه اندازی شود از عملکرد دولت دهم و یازدهم در خصوص ساماندهی و مدیریت فضای مجازی انتقاد کرد. 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: حجت الاسلام والمسلمین "منتظری" در دومین نشست پی جویی موثر و کارآمد جرایم سایبری با تبریک ایام خجسته ربیع الاول و تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این نشست تخصصی اظهار کرد: بهره مندی از دانش صاحب نظران و نظرات متخصصین در چگونگی کاهش جرایم سایبری یک ضرروت است، چرا که استفاده از فضای مجازی امروزه از ضروریات زندگی شده است.
 
وی افزود: این فناوری امروزه می تواند بسیاری از مسائل زندگی را تسهیل کند این کمال نابخردی است که در اندیشه این باشیم این فضا را ببندیم و از دسترس خارج کنیم قطعا در آینده ای نزدیک نیز شاهد پیشرفت در این عرصه و فراگیرتر شدن استفاده از این فناوری خواهیم بود بنابراین آنچه که حائز اهمیت است اینکه باید بهره برداری از این تکنولوژی ساماندهی مستمر و مدیریت حساب شده شود.
 
دادستان کل کشور با بیان اینکه ساماندهی مستمر و مدیریت فضای مجازی نیازمند در نظر گرفتن اهمیت چند مولفه مهم است، بیان کرد: تأمین امنیت در بستر سایبری و فضای مجازی بسیار مهم و ضروری است.
 
وی با طرح این سوال که امنیت فضای مجازی چگونه تأمین می شود؟، خاطر نشان کرد: همانگونه که دولت به معنی عام آن، مسئول ایجاد امنیت در فضای روزمره زندگی و عادی اعم از کوچه ها ، معابر ، خیابان ها و ... است امنیت باید در فضای مجازی نیز وجود داشته باشد.
 
این مقام مسئول، فرهنگ سازی را به عنوان دومین مولفه برای ساماندهی فضای مجازی معرفی کرد و گفت: طراحی و راه اندازی شبکه های اجتماعی – بومی متناسب با شرایط ملی ، اجتماعی ، بومی، مذهبی و ... در کشور از وظایف قطعی و مسلم مسئولان ذیربط است.
 
وی با اشاره به برخی اظهار نظرها مبنی بر اینکه فضای مجازی بدون محدودیت باید در دسترس عموم قرار گیرد، با طرح این سوال که آیا مرزهای کشور را برای تردد هر بیگانه ای باز می کنیم؟، گفت: اعتقاد بر باز بودن این فضا چونان این مثال است که شب هنگام درب خانه خود را باز بگذاریم و اجازه تردد به هر آشنا و ناآشنایی را بدهیم ! این چه منطقی است که ما بخواهیم به دنبال آن باشیم فضای مجازی بدون محدودیت، آزادانه و فعال در دسترس باشد.
 
حجت الاسلام والمسلمین منتظری تأکید کرد: وظیفه دولت، مجلس و قوه قضائیه ساماندهی و مدیریت این فضا است و مدیریت به معنی بستن آن نیست بلکه به معنای محدود کردن و استفاده عاقلانه از آن است.
 
وی با اشاره به استفاده ابزاری دشمن در جهت ضربه به کشور از طریق فضای مجازی عنوان کرد: مشاهده می کنیم که دشمن چگونه با استفاده از این فضا ارزشهای ما را هدف قرار داده و از این فضا به جای " انسان سازی" به " حیوان سازی" می پردازد؛ امروز دشمن سوار بر مرکبی شده و با سرعت نور حرکت می کند و ارزش های ما را مورد هدف قرار می دهد چگونه است که برخی توقع دارند ساکت بنشینیم و تماشا کنیم متأسفانه علیرغم تأکیدات مقام معظم رهبری هم دولت سابق و هم دولت فعلی اهتمام لازم در خصوص ساماندهی فضای مجازی را نداشتند، ممکن است بهانه بیاورند زیرساخت ها وجود ندارد اما باید گفت که لازم است زیرساخت ها ایجاد شود .
 
دادستان کل کشور ادامه داد: شورای عالی فضای مجازی وزارت ارتباطات ، و ... دست اندرکاران مدیریت و ساماندهی فضای مجازی هستند نباید بگذاریم سیل بیاید و وقتی آمد بنیان مسائل اخلاقی را برکند، اگر امروز بی توجهی کنیم باید شاهد نابودی ارزش ها باشیم چرا که هدف آسیب های فضای مجازی کانون خانواده می پاشد و جامعه را به نابودی می کشاند.
 
این مقام مسئول با ذکر مثالی ادامه داد: چگونه است که وزیر محترم بهداشت همه تلاش خود را برای جذب اعتبار می کند و در پاسخ هم می گوید من مسئول سلامت جامعه هستم و برای آن مسئولیت تلاش می کند، آیا ما وظیفه نداریم در مقابل میکروب هایی که اخلاق، شرافت و کرامت انسانی راهدف قرار می دهند، احساس مسئولیت کنیم ؟ باید بی تفاوت بود؟ این چه منطق غیرقابل قبولی است که برخی توقع دارند دروازه ها و دریچه های فضای مجازی را به روی دشمن باز کنیم.
 
حجت الاسلام والمسلمین منتظری در ادامه " استقلال در فضای مجازی" را به عنوان مولفه دیگری در ساماندهی فضای مجازی حائز اهمیت دانست و گفت: امروز اکثر خدمات فضای مجازی اعم از صوتی، تصویری و ... به بیگانگان تعلق دارد و ما فقط استفاده کننده و کاربر هستیم، لازمه تأمین امنیت در این فضا این است که در جهت "استقلال" در فضای مجازی حرکت کنیم، اختیار کشور را در دست بگیریم همانگونه تردد و حرکت ماشین، هواپیما، و .... را تحت نظارت و کنترل داریم و اجازه ورود دشمن را نمی دهیم استقلال در این حوزه را نیز داشته باشیم.
 
وی بیان کرد: به لطف خداوند "استقلال" امروز ما از دستاوردهای انقلاب اسلامی است و حفظ استقلال در تمام عرصه ها حتی فضای مجازی نیز مهم و ضروری است.
 
دادستان کل کشور تأکید کرد: در راستای حفظ و صیانت از استقلال در فضای مجازی ، شورای عالی فضای مجازی ، دستگاه قضا، پلیس فتا، مسئولان امنیتی و ... همه مسئول هستیم .
 
وی بیان کرد: از دست اندرکاران و اعضای کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ( جرایم سایبری) گله مند هستم . متأسفانه برخی که در این کارگروه عضو هستند اهتمام ویژه در امور را ندارند، البته هستند کسانی چون پلیس فتا که از اعضای موثر ، مقید و متعهد این کارگروه هستند. اما باید گفت به برخی اعضاچون وزارت ارشاد نمره خوبی از فعالیت در این کارگروه نمی گیرند، وزارت ارتباطات نیز در این حوزه اگر چه بهتر از وزارت ارشاد عمل می کند اما عملکرد او کافی نیست و باید اهتمام ویژه ای صورت بگیرد.
 
وی با اشاره به سخنان اخیر وزیر کشور ادامه داد: وزیر کشور مطرح کردند متأسفانه در فضای مجازی ولنگاری افزایش یافته و این نتیجه عملکرد مسئولان است که خود من نیز یکی از آن مسئولان هستم باید همه با هم همت کنیم تا آسیب های این فضا کنترل شده و به حداقل برسد.
 
حجت الاسلام والمسلمین منتظری عنوان کرد: بنده به عنوان دادستان می گویم وظیفه ما این است که با فعالیت های شبکه های مجازی غیراخلاقی برخورد کنیم متأسفانه برخی دستگاه ها و مسئولان کوتاهی می کنند، به جهت کوتاهی برخی مسئولان است که جرایم رایانه ای و شبکه های ضداخلاقی در جامعه وجود دارد .
 
دادستان کل کشور ادامه داد:برخی باید سیاست بازی، گرایش های جناحی و حرف های عوام فریبانه " آزادی" را کنار بگذارند، این چه آزادی و آزادیخواهی است که دشمن همه چیز ما را اعم از ناموس، مال، سیستم بانکی و ... را در اختیار بگیرد؟ این تنها آزادی نیست بلکه کمال اسارت و بندگی است وهمه ما در پیشگاه خداوند و وجدان خود مسئول هستیم، هر مسئولی در این امر کوتاهی کند باید پاسخگوی خداوند و مردم باشد. پلیس فتا، وزارت ارشاد، وزارت ارتباطات و ... بایددر نقش غریق نجات عمل کنند و به فریاد جوان هایی برسند که در برخی از گردآب های فضای مجازی گرفتار شده اند.
 
دادستان کل کشور در تشریح اقدامات دادستانی برای کاهش جرایم فضای سایبری خاطر نشان کرد: تأسیس و ایجاد شعیب ویژه جرایم سایبری در تمام شهرها ، ایجاد معاونت فضای مجازی در مراکز استان ها ، تعیین گروه بازرسی بر ارائه کنندگان خدمات اینترنتی در دادسراها، برگزاری دوره های آموزشی مرتبط با جرایم سایبری ، انجام اقدامات پیشگیرانه در راستای مبارزه با جرایم سایبری ، پالایش دقیق محتوای فضای مجازی و ... برخی از اقدامات دادستانی است.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه اراده مبارزه با جرایم سایبری در فضای مجازی توسط دادستانی وجود دارد، خاطر نشان کرد: باید نشست های این چنینی نیز خروجی و نتیجه قابل قبولی داشته باشد.
 
وی بر لزوم نظارت بانک مرکزی در فرآیند دریافت ها و پرداخت های الکترونیک نیز تأکید و بیان کرد: تهیه برنامه های جذاب با هدف آگاهی بخشی به مردم در حوزه فضای مجازی و پخش آن به صورت هفتگی و ماهانه از شبکه ملی یک ضرورت است . رسانه ملی باید تعامل بیشتری با پلیس فتا داشته باشد و اینگونه نباشد که صرفا به تولید یک برنامه و پخش آن اکتفا کند. روند آگاهی بخشی به مردم از طریق برنامه سازی باید مستمر باشد.
 
گفتنی است، پیش از سخنان فرمانده ناجا در این نشست، سردار "هادیانفر" رئیس پلیس فتا به تشریح برنامه های نشست دو روزه پی جویی موثر و کارآمد جرایم سایبری پرداخت.