»   اخبار   »   معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران در خصوص ضرب الاجل معاون اول قوه قضائیه زمان انتشار :  

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران در خصوص ضرب الاجل معاون اول قوه قضائیه
بسمه تعالی
دکتر عبدالصمد خرم آبادی ، معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران در خصوص ضرب الاجل معاون اول قوه قضائیه برای مسدودسازی محتوای مجرمانه مربوط به شبکه های اجتماعی مبتنی بر تلفن همراه اظهار داشت:
نامه معاون اول محترم قوه قضائیه خطاب به وزیر ارتباطات ، دارای دو جنبه ایجابی و سلبی است ، جنبه ایجابی آن از این جهت است که قوه قضائیه نه تنها با اصل شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای ارتباطی تلفن همراه که شبکه های اجتماعی در بستر آنها فعالیت می کنند مخالفتی ندارد بلکه تاکید دارد که نرم افزارهای داخلی برای این منظور ایجاد شوند و در نامه معاون اول قوه قضائیه نیز بر این امر تاکید شده است.
جنبه سلبی نامه معاون اول محترم قوه قضائیه مربوط به آن دسته از نرم افزارهای ارتباطی خارجی تلفن همراه است که امکان فیلتر و مسدودسازی محتوای مجرمانه در آنها وجود ندارد.
دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه  افزود، معاون اول قوه قضائیه در نامه خود به وزیر ارتباطات اعلام نموده است ، حداکثر ظرف مدت یک ماه زمینه و بستر فنی مورد نیاز را برای مسدودسازی محتوای مجرمانه موجود در نرم افزارهای خارجی ارتباطی تلفن همراه فراهم نماید. در این نامه تاکید شده است که اگر چنین امکانی فراهم نشود و وزارت ارتباطات نتواند چنین امکانی را فراهم کند ، قوه قضائیه به ناچار دستور مسدودسازی کامل اینگونه نرم افزارها را صادر خواهد کرد و درصورت عدم اجرای این دستور ، با مستنکفین با هر رده ای که باشند برخورد خواهد شد.
خرم آبادی اظهار داشت ، وزارت ارتباطات بلحاظ فقدان پیوست فرهنگی و امنیتی، بدرستی اجازه ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه (برقراری ارتباط مستقیم تصویری) را به اپراتورهای تلفن همراه داخلی نداده است ولی متاسفانه نرم افزار ارتباطی خارجی که یک نوع اپراتور مجازی تلفن همراه محسوب می شوند و غالباً توسط دشمنان کشور اداره می شوند ، اجازه ارائه این نوع خدمات را در داخل کشورمان دارند.
وی افزود : نرم افزار خارجی  تلفن همراه ، آسیب های اجتماعی سیاسی فرهنگی ، امنیتی و اقتصادی فراوانی را برای کشور و مردم شریفمان به همراه دارند. درحال حاضر اکثر قریب به اتفاق کاربران شبکه های اجتماعی موبایلی را نوجوانانی تشکیل می دهند که بلحاظ اقتضای سنی از جهات مختلف خصوصا از جهات فرهنگی نیازمند مراقبت های ویژه می باشند ، و درعین حال خانواده های محترم نیز با این فرض که حاکمیت نظارت کافی بر فضای مجازی کشور دارد ، امکانات لازم برای استفاده از شبکه های ارتباطی موبایلی را در اختیار فرزندان خود قرار می دهند.اما متاسفانه عدم امکان مسدودسازی و پالایش محتواهای ضدفرهنگی در اینگونه نرم افزارها باعث شده است که این نرم افزارها به یکی از مهمترین ابزارهای تهاجم فرهنگی دشمن تبدیل شوند و آسیب های جدی فرهنگی و اجتماعی به همراه داشته باشند. به نحوی که بسیاری از خانواده های محترم و مسئولین مدارس نگرانی خود را در این خصوص اعلام کرده و از مراجع ذیربط خصوصا دستگاه قضایی درخواست مسدودسازی آنها را نموده اند.
معاون قضایی دادستان کل کشور گفت : قوه قضائیه بر اساس وظیفه ذاتی خود که مبارزه با جرایم مشهود و پیشگیری از وقوع جرم را برعهده دارد ، مکلف است از انتشار محتوای مجرمانه در اینگونه نرم افزارها جلوگیری نماید و نامه معاون اول محترم قوه قضائیه در راستا و تاکید بر همین وظایف است.
وی افزود عده ای از شیاطین می خواهند به مردم القا نمایند که مسئولین کشور و دستگاه قضایی با اصل تکنولوژی و شبکه های اجتماعی مخالف هستند اما واقعاً اینگونه نیست. دستگاه قضایی صرفا با سوء استفاده مجرمانه ازتکنولوژی و شبکه های اجتماعی مخالف است ولی با استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی نه تنها مخالفتی ندارد بلکه از دستگاه های ذیربط درخواست نموده است تمام توان خود را برای بکارگیری امکانات و توانمندی های داخلی برای راه اندازی و گسترش نرم افزارهای موبایلی بومی و شبکه های اجتماعی داخلی بکار گیرند.
خرم آبادی اعلام کرد که دشمنان خصوصا آمریکا و نظام جعلی اسرائل غاصب هرگز خیرخواه ما نیستند و اگر منفعتی در اینگونه نرم افزارهای خارجی بود ، قطعا بجای تشویق ، ما را تحریم می کردند همانگونه که دسترسی مردم ما را به سایتهای علمی و حتی داروهای موردنیاز بیماران را تحریم کردند.
علت تشویق دشمنان این است که این نرم افزارها آسیب های جدی و جبران ناپذیری برای کشور بدنبال دارد. دشمن از این نرم افزارها برای جاسوسی و جمع آوری اطلاعات کشور سوء استفاده می کند و بر اساس اطلاعات جمع آوری شده ، در تمام امور فرهنگی ، سیاسی اجتماعی اقتصادی و غیره علیه کشور تصمیم گیری می کنند و این موضوع برای امنیت ملی کشور بسیار خطرآفرین است.
یکی دیگر از آسیبهای این شبکه ها ، از دست رفتن استقلال کشور در فضای مجازی است. وقتی ارتباطات و انتقال اطلاعات مردم در سامانه ها و شبکه های ارتباطی بیگانه که سرورها و مراکز مدیریت آنها در خارج از کشور واقع است انجام شود و مسئولین کشور هیچگونه کنترل و نظارتی بر این سامانه ها نداشته باشند، در واقع استقلال و حاکمیت کشور در فضای مجازی از دست رفته است. به همین جهت است که امروزه در بسیاری از کشورهای مهم جهان نظیر آمریکا ، کره جنوبی ، ژاپن ، چین ،هند و روسیه و... اکثریت قریب به اتفاق مردم، از سامانه ها و شبکه های ارتباطی موبایلی بومی آن کشور استفاده می کنند و استفاده از سرویس های خارجی محدود شده و یا به حداقل ممکن کاهش یافته است.