»   اخبار   »   خلاصه نشست تخصصی با عنوان ((ابعاد حقوقی تاریک وب)) 29 آبانماه 96 –دانشگاه اشرفی اصفهانی زمان انتشار :  

خلاصه نشست تخصصی با عنوان ((ابعاد حقوقی تاریک وب)) 29 آبانماه 96 –دانشگاه اشرفی اصفهانی

گزارش خلاصه:

1-سرکار خانم دکتر قاسمی در ابتدای به واکاری ماهیت و تاریخچه فضای تاریک وب پرداختند و معتقد بودندکه این فضا برای انجام فعالیت های مجرمانه بستری مناسب است زیرا  در این فضا ، هویت اشخاص مشخص نیست و اطلاعات گاهی کدگذاری می شود. ایشان در مورد حفظ حریم خصوصی و امنیت ملی اذعان می دارند :حریم خصوصی از مسائل حقوق بشری است که نباید مورد مداخله خود سرانه قرار گیرد. تعریف این حریم و حفظ نمودن آن از جامعه ای به جامعه دیگر تفاوت دارد. این استاد دانشگاه در ادامه مصادیقی از حفظ حریم خصوصی در آمریکا را بیان نمودند و در پایان در مورد مسئولیت حقوقی در فضای وب تصریح نمودند که چون سرورهای تلگرام و اینستاگرام در ایران وجود ندارد لذا صرفا از پیام های رد و بدل شده در صورت وجود می توان بعنوان ادله الکترونیکی استفاده کرد.

2- سرکار خانم دکتر نکویی در این نشست عنوان کردند:در اینترنت باید هویت افراد مشخص باشد. این هویت آدرس ip می باشد. در ادامه ایشان مفاهیم و تفاوت وب عمیق و وب تاریک را بیان نمودند سپس به ذکر مصادیق فعالیت در این فضا پرداختند و نمونه ای از فعالیت های مجرمانه  داعش در فضای مجازی  با عنوان (گرگ تنها) را تعریف نمودند. این مدرس دانشگاه در پایان در مورد اقدامات جمهوری اسلامی ایران در فضای وب اذغان داشتند در کشورمان تدابیری اندیشیده شده است مانند تاسیس پلیس فضای سایبری ( فتا ) که قادر است 65 درصد جرایم سایبری را کشف نماید. ایشان ادعا می کنند طبق تحقیقات صورت گرفته کلید اینترنت جهانی دست 14 نفر است که هروقت بخواهند می توانند اینترنت را بطور کامل از کار بیندازند.                                                                                                                                         

در ادامه این نشست تخصصی، دکتر سقامی سخنرانی نمودند. ایشان در ادامه به موضوع واکنش نهادهای بین المللی در تبادل فضای تاریک وب پرداختند و عنوان نمودند اینترنت منافع زیادی دارد و باعث رشد و توسعه در کشورها است اما سوء استفاده از آن تهدیدی برای امنیت کشورها و در سطح کلان بین المللی است. لذا شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه ها و تحریم ها به این موضوع عکس العمل نشان داده است .این مدرس دانشگاه در ادامه به واکاوی ابعاد حقوق بشری فضای وب پرداختند  و در پایان در خصوص سیاست گذاری فضای تاریک وب اظهار داشتند: قانون گذار می بایست تدوین قوانین صحیح و دقیق راجع به دادرسی های الکترونیک و تعیین ضابطه های دقیق برای شهروندان را در دستور کار قرار دهد، ما به این قوانین صحیح و دقیق نیاز داریم.

 

جمع بندی نظرات این اساتید:

·        لزوم اصلاح قوانین جرایم رایانه ای.گردآورند:مهندس مهدی رجب پور کاشف

منبع:basijlaw.ir